About relationship- things to consider:
1. Prevetrite svoja pričakovanja
Vsi, ki se spopadate s takšnimi dvomi kot naša bralka, se morate slej ko prej vprašati tudi: kaj pričakujete od svojega partnerja? In: ali so bila vaša pričakovanja nerealna že, ko sta prišla skupaj?
Če ste na primer pričakovali, da vas bo drugi brezpogojno ljubil in tako rešil vse vaše težave, to sploh nikoli ni bila ljubezen. Ljubezen je namreč obojestranski proces. Če pa ste si želeli, da bi vas partner pred nečim »odrešil«, je to le znak, da niste sposobni sami zadovoljevati svojih potreb, zato verjetno niste sposobni prepoznati niti potreb svojega partnerja.
2. Ali pred čem bežite?
Namesto da bi takoj stekli v objem komu drugemu ali nečemu novemu, je vitalnega pomena, da razmislite, ali morda pred čem ne bežite. V psihologiji je dobro znano, da ljudje pogosto ne prenesemo nečesa pri svojih partnerjih zato, ker te iste lastnosti ne prenašamo pri sebi. Izprašajte se torej, ali gre pri lastnostih, ki vas tako zelo motijo pri vašem partnerju, le za navadno projekcijo?
Pogosto ljudje tudi krivimo partnerje za svoje lastne vedenjske vzorce. Tako si morda ne morete pomagati, da ne bi nadzorovali stvari, ker globoko v sebi ne prenašate ljudi, ki pasivno živijo svoje življenje. To vas lahko sili v to, da prevladujete v partnerstvu, v katerem, posledično, partner enostavno nima druge izbire, kot da prevzame pasivno vlogo in tako naredi prav to, kar tako »zelo sovražite«. Nato pobegnete v novo partnerstvo in lahko ste prepričani, da boste kmalu spet vse uredili tako, da bo vse nared za novo čustveno bojišče.
3. Se bojite, da boste ostali sami?
Vas misel na to, da bi ostali sami, plaši? Ali v razmerju vztrajate le zato, ker se bojite, da ne boste srečali nikogar drugega? Če je tako, potem je odhod iz razmerja točno to, kar potrebujete! Vprašajte se, ali vaša navezanost temelji na potrebi ali ljubezni? Bolj kot mislite, da potrebujete partnerja, manj moči in samozavesti premorete, zato vam bo toliko težje oditi. Strah pred tem, da nikoli ne bomo našli svojega para, je seveda povsem naraven. Pa vendar je za vašo osebno rast nujno, da končno na svoja ramena prevzamete odgovornost za svojo srečo. Če ne boste spoštovali sami sebe, ne pričakujte, da bodo to storili namesto vas drugi?
4. Kakšno bi bilo življenje brez partnerja?
Bi se počutili osvobojene? Močne? Svobodne, da na novo odkrijete strast in razburjenje z nekom drugim? Morda. Toda h komu bi se zatekli po varnost? Kdo vas bo tolažil, ko boste bolni, ali ko ne bo nikogar drugega v bližini?
Ljudje radi mislijo: »Boje bo, ko bom odšel/odšla.«, ne da bi pomislili na to, da bi znalo biti tudi slabše. Ne le, da ima svoboda svojo ceno, prinaša tudi veliko odgovornosti. Zato morate biti popolnoma prepričani, da razmerje zapuščate zaradi pravih razlogov. Dobro premislite, ali znate zares ceniti to, kar imate, še preden se temu za vedno odrečete.
VI NA PREIZKUŠNJI
… »Naj vam bo jasno: »bolni« odnos je kot vsaka bolezen, ki jo lahko odkrijemo. Če postavite napačno diagnozo, začnete zdraviti napačno stvar, spregledate pravo težavo, ker se vam že zdi, da ste na pravi poti.
Pazite, da vas razmišljanje o vzrokih in posledicah težav ne bo speljalo na napačen tir. Če želite rešiti svoj odnos, morate temeljito in natančno določiti, kaj je treba spremeniti. Nato morate uporabiti pravilno strategijo, ki bo omogočila spremembo. Ni nujno, da bi bil ta postopek izjemno zapleten. Ni vam treba biti psiholog, da bi ugotovili, kaj je v vašem odnosu narobe. Pravzaprav je celo bolje, če niste psiholog. Morate pa biti nepopustljivo iskreni glede tega odnosa in svoje vloge v njem. Ne morete se slepiti in ne morete olepševati stvari, ki so se vam zgodile. Če je vaš odnos na popolnoma zgrešeni poti, to priznajte. Če je čustveno izčrpan, ker sta takšna oba s partnerjem, to priznajte. Če ste poročeni, na čustveni ravni pa sta s partnerjem vsak na svojem bregu, to priznajte. Če ta odnos ubija tako vas kot vašo samopodobo in samozavest, to priznajte. Če ste zaradi bolečine že povsem otopeli, priznajte tudi to.«
Phillip C. McGraw , iz knjige Reševanje odnosov
VAŠA NALOGA
1. Napišite deset vrlin, zaradi katerih ste se v svojega partnerja zaljubili.
2. Naslednji korak je, da pošteno prečrtate tiste, ki so bili le vir vaših želja, v resnici pa jih izbranec nikoli ni posedoval.
3. Zdaj pa je čas, da napišete še spisek vrlin in napak, ki jih ima danes in jih daste na tehtnico.
Presenetljivo veliko boste naredili s temi na videz preprostimi zapiski. Delovali bodo močneje kot v vaši glavi. Tako rekoč priznali jih boste naglas. Morda ne bi bilo napak, če jih napišeta kar oba.
Vir: http://www.osebnost.si/clanki/preglej.php?id=199#start
Ni komentarjev:
Objavite komentar